19.01.2013
Tänaseks mahub endiselt kolmest küljest merega piiratud linn 10,59 ruutkilomeetri suurusele maatükile. Haapsalu vanalinn asub kahe oosiga poolsaarel, mis loode suunas jätkub mandriga ühinenud laidude ahelikuna – holmidega.
Holmide vahel on madalad veekäärud – Suur ja Väike Viik. Viimaste kümnendite jooksul on linn laienenud just mandri suunas ning linna keskpunkt nihkunud iidsest piiskopilinnusest praeguse kaubanduskeskuse juurde.
Haapsalu on tunnustust leidnud eeskätt vaikse suvituslinnana ning mudaravikuurordina. Oma madaluse tõttu soojeneb Haapsalu laht suviti rohkem kui teised Eesti ranniku lahed, merevee keskmine temperatuur suvel on +21 kraadi. Kuigi Haapsalus on õhuniiskus suurem kui sisemaal, peetakse Haapsalut kõige päikesepaistelisemaks kuurordiks. C.A.Hunniuse poolt kasutusele võetud haapsalu muda on siia puhkama meelitanud nii tsaari-Venemaa kõrgemat seltskonda kui tuntud ühiskonnaelu tegelasi Põhjamaadest.
Talvel on aga omad rõõmud. Külmunud merele on rajatud autode jäärada, Viigile uisurajad ning kuhu poole aga silm ka ei vaataks, paistab merejääl nii kalameeste, suusatajate kui ka niisama jalutajate jälgi.