Papilaid (Papenholmen) on laid Väinameres Kesselaiust põhjas. Asub Matsalu Rahvuspargi Väinamere vabavee sihtkaitsevööndis ja jääb Hanila valla Esivere küla territooriumile.
Laiu pindala on 13,3 hektarit, kõrgus 6,8 meetrit, ning ta on üks Väinamere vanemaid ja kõrgemaid laidusid.
Geograafilised koordinaadid on 58° 41′ 01″ N, 23° 24′ 22″ E.
Ümber laiu on lõunas ja läänes väikesed kared ja rahud. Papilaiust 1,5 km lõunas asub väike Papirahu ja 4,2 km lõunas Kesselaid (Suursäär). Muhu Püssinina jääb 4,5 km edelasse ja lähim maanina mandril (Moori neem) 4,4 km itta. 8,5 km loodes on Sipelgarahu ja Kumari laid ning 8,5 km põhjas Puise nina. Papilaiust läänes on Kumari kanali lõunapoolne ots.
Papilaiul pesitsevad kalakajakad, naerukajakad, merikajakad, hõbekajakad, randtiirud, väiketiirud, hallhaned, hahad, tõmmuvaerad, jääkosklad, rohukosklad, punajalg-tildrid, meriskid, kiivitajad ja teised linnud kokku vähemalt 32 liigist. Laiul leidub palju rändrahne.
Papilaid on olnud asustatud ning seal on asunud isegi kõrts.
Pärast Kumari kanali rajamist ehitati laiu põhjakaldale 1917. aastal päevamärk (paak). See oli värvimata nelinurkne sõrestikehitis; kõrgus maapinnast 15,8 meetrit, merepinnast 17 meetrit. Tänapäeval Papilaiul meremärke ei ole.
Esimest korda on Papilaidu mainitud aastal 1650 (Prestholm, hiljem on kasutusele võetud Papenholm ja Papenholmen).
Papilaiul ning seda ümbritseval veealal (500 meetri ulatuses) on keelatud inimeste viibimine, välja arvatud järelevalve- ja päästetöödeks ning teaduslikeks uurimistöödeks.