Vormsi (varem ka Hiiurootsi saar, rootsi keeles Ormsö, saksa keeles Worms) on 93 km² suurune saar Läänemeres, Lääne maakonna territooriumil. Ta on suuruselt neljas saar Eestis.
Sviby sadama põhiülesanne on vastu võtta liiniparvlaeva, kuid selle kõrvalt on ta ka saare kaubasadamaks, samuti saavad seal peatuda väikelaevad ja jahid. Sadamas on kai laevade vastuvõtuks ja ujuvkaid jahtidele. Vastu saab võtta laevu pikkusega kuni 50m ja süvisega kuni 3,2 m. Sadama koordinaadid: 58° 58,2´ N 23° 18,8´ E
Algselt oli praeguse sadama kohal küla kalasadam. Ühendus mandriga toimus teiste sadamate kaudu. Kolmekümnendate aastate algul algatas Eesti Vabariik abitööde programmi, mille mõte oli anda riigi vahenditega tööd töötutele ja rajada eluliselt vajalikke objekte. Nendest vahenditest ehitati 1933.aastal ka Sviby sadam. Sadamast oli ühendus Haapsalu linna, hiljem Rohuküla sadamasse. Kuna sadama ja laevatee sügavus oli väike, ei olnud võimalik avada regulaarset laevaühendust. Kuuekümnendatel aastatel tehti süvendustöid, kaheksakümnendatel aastatel ehitati uus sadamakai ja sellega tekkisid võimalused parvlaevaühenduse loomiseks Vormsi saarega.
Esmakordselt on Vormsit ürikutes mainitud aastal 1391. Vormsi saare esimesteks elanikeks peetakse rootslasi. Täpset rannarootslaste Vormsile saabumise aastat pole teada saadud, kuid juttude kohaselt liikus rootslasi Eesti rannavetes juba 13. sajandi keskel. 1220 korraldati rootslaste poolt Läänemaale ja Vormsile misjoni- ja vallutusretki, millest võis saada algus Rootsi asulate tekkimisele nendes paigus. Rootslased võtsid Vormsi 1220. aastal oma valdusse.
Vormsi esimesed elanikud olid 1944. aastani Rootsi kalurite ja põlluharijate järeltulijad, kellest enamus oli pärit Soomest. Rootslaste peamiseks asualaks oli Noarootsi ja Vormsi kihelkond. Elati vabade talupoegadena rootsi õiguse järgi, mis tähendas neile väiksemaid makse, soodsamat maad ja suuremat vabadust. 1938 elas Vormsi saarel umbes 2600 inimest, nendest enamus olid rootslased.
4. septembri 2012 seisuga oli saarel 420 elanikku. Peamiseks tegevusalaks on turism, põllu- ja metsamajandus ning kalapüük.
NB! Vaata siit sama koha talvist panoraami (9 veebruar 2012)!